Rys historyczny

MDP Wojnicz  w latach 2013-2018 – podsumowanie działalności przedstawione podczas Gali V-lecia MDP Wojnicz w dniu 2 września 2018r.
Opowieść o naszej MDP chcielibyśmy rozpocząć od punktu, w którym zaczyna się historia obecnej drużyny, musimy cofnąć się w czasie do roku 2013 – wtedy to też, nasze opiekunki dh Ewelina Kurleto i dh Katarzyna Wróbel postawiły sobie za cel by skompletować żeńską drużynę pożarniczą, która weźmie udział w zawodach gminnych. Opiekunki dopięły swego, drużyna wystartowała i zajęła IV miejsce, a nam tak się spodobało, że okazało się, że to nie nasze ostatnie wspólne zawody.
Od tego momentu w zawodach sportowo-pożarniczych braliśmy udział 5 razy, dwukrotnie udało nam się dostać do zawodów powiatowych. Do naszych największych sukcesów należy uzyskanie pierwszego miejsca w gminnych zawodach w roku 2015, pierwszego miejsca w konkurencji musztry strażackiej w roku 2017 i pierwszego miejsca w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w roku 2018.
Zawody to ważny element funkcjonowania MDP, ważniejszym – przynajmniej w opinii naszych opiekunek – natomiast są same treningi do zawodów. Nie są to standardowe treningi, często jesteśmy zaskakiwani formą treningu, czy też elementami, które ćwiczymy – jednakże główny cel, który tym spotkaniom przyświeca to dobra zabawa i bezpieczeństwo.
To co nas wyróżnia na tle innych MDP to fakt, że postanowiliśmy, ze nasza współpraca nie zakończy się na treningach i udziale w zawodach. Od 5 lat w okresie wrzesień-czerwiec spotykamy się na cotygodniowych zbiórkach.
Można by długo opowiadać o tym co się tam dzieje… ale podsumowując pokrótce:
 • są zbiórki dot. Pierwszej pomocy, gdzie pod okiem ratowników medycznych i naszych opiekunów podnosiliśmy i doskonaliliśmy wiedzę i umiejętności dot. Pozycji bocznej, bandażowania, RKO, radzenia sobie z omdleniami, krwotokami czy złamaniami
 • sporą cześć naszych spotkań pochłaniał również temat wiedzy dot. Ochrony przeciwpożarowej: zadbano o to byśmy, dowiedzieli się jak powstają pożary, co to jest czad, poszerzyli swoją wiedzę z zakresu techniki pożarniczej, łączności, alarmowania czy zapobiegania pożarom. Nie obyło się też bez zbiórek na których poznaliśmy podstawy zagadnień związanych z rat. Wysokościowym, które przekazali nam strażacy działający w Grupie Wysokościowej OSP Wojnicz.
 • podczas spotkań ćwiczymy też elementy musztry strażackiej, ćwiczenia te procentują wspominanymi wcześniej osiągnięciami oraz pozwalają dobrze reprezentować OSP podczas świąt strażackich i ważnych wydarzeń takich jak ślubowanie MDP.
Wydawać by się mogło, że jeżeli jesteśmy drużyną pożarniczą, to tylko wokół tych trzech poprzednich zagadnień powinny się koncentrować nasze zbiórki – na szczęście tak nie jest
 • jeżeli pogoda na to pozwala staramy się aktywnie i na sportowo spędzać czas – spotykamy się na orliku, w zimie organizujemy wyjścia na halę czy wspólny kulig, a ostatnio niektórzy z nas mieli okazję pierwszy raz w życiu brać udział w podchodach. Zdarzają nam się też luźne zbiórki na których gramy w gry planszowe, kalambury, oglądamy wspólnie film czy gramy w bilard.
 • mamy też zbiórki tematyczne na których doskonale odnajdują się osoby z duszą artysty: przygotowujemy na nich ozdoby i upominki z okazji świąt czy dnia kobiet. Naszą małą tradycją stało się wspólne przygotowywanie palmy wielkanocnej. Pierwsza przygotowana przez nas palma miała niespełna 2m, tegoroczna już 6m, strach pomyśleć co będzie za kilka lat 😉
 • jeżeli już o Wielkanocy powiedzieliśmy to warto również wspomnieć o naszych strażackich spotkaniach opłatkowych, pierwsze z nich przygotowały nasze opiekunki, później to my wzięliśmy ciężar przygotowań na siebie i tak od 4 lat spotykamy się tuż przed Świętami by wspólnie pośpiewać kolędy, złożyć sobie życzenia i spędzić kilka godzin w strażackim gronie.
Spotkania MDP to często przyjemność, ale zdarzają się zbiórki gdzie ciężko pracujemy:
 • zaczęło się od sprzątania cmentarzy wojennych przed świętem wszystkich świętych w 2013r., od tego momentu staramy się min. Raz w roku zagościć w tych miejscach, zgrabić liście, odmieść nagrobki, zapalić znicze
 • ponadto przez 4 edycje wojnickiego Maratonu Cyklokarpaty dzielnie zabezpieczaliśmy bufety na wszystkich trasach tego wyścigu, czy to upał, czy ulewa dbaliśmy o to by każdy uczestnik otrzymał od nas to czego potrzebował w maksymalnie jak najkrótszym czasie
 • warto też wspomnieć o pracy, którą wykonujemy na rzecz naszej jednostki – czujemy się jej częścią i pełnoprawnymi członkami OSP Wojnicz, dlatego też nie wymigujemy sie od pomocy w czasie Zebrań Strażackich, podczas budowania Ołtarza na uroczystość Bożego Ciała, Czy tez w trakcie imprez organizowanych przez naszą jednostkę takich jak spotkanie opłatkowe Strażaków Seniorów czy 145-lecie straży w 2014r.
 • z racji naszego wieku, nie możemy brać udziału w akcjach ratowniczych, staramy się natomiast uczestniczyć w wszelakich świętach strażackich, kościelnych i państwowych gdzie swoją obecnością godnie reprezentujemy OSP Wojnicz
 • reprezentujemy także naszą OSP podczas prezentacji dot. Bezpieczeństwa i pierwszej pomocy, które prowadzimy od roku 2014 w wybranych szkołach i przedszkolach gminy Wojnicz. Do tej pory udało nam się przeprowadzić 18? takich prezentacji, w których wzięło udział w sumie ok. 600 osób. czterokrotnie spotkaliśmy się również z wojnickimi seniorami czy uczestnikami półkolonii.
 • tradycyjnie co roku w czerwcu przeprowadzamy akcję pt. Strażacki tor przeszkód, którą umilamy ostatnie dni szkoły wojnickich zerówkowiczów, z roku na rok nasz tor przeszkód staje się co raz bardziej profesjonalny i atrakcyjny. Każdy uczestnik oprócz niezapomnianych wspomnień otrzymuje od nas pamiątkowy dyplom – do tej pory takich dyplomów rozdaliśmy już ponad 400.
Wydawać by się mogło, że to sporo jak na grupkę 20 nastolatków, a to jeszcze nie koniec…
 • do tej pory jako Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza opuszczaliśmy granicę Wojnicza i ruszaliśmy w daleki świat aż 20 razy: razem zwiedziliśmy: Krynicę, Rytro, wąwóz Homole, Zakopane i dotarliśmy na Prehybę.
 • dwukrotnie zawitaliśmy do stolicy Polski, gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stadion Narodowy i Centrum Nauki Kopernik.
 • swoich sił próbowaliśmy podczas spływu pontonowego w Bieszczadach, trzykrotnie w parku linowym, czterokrotnie w krakowskim Aquaparku, a aż 5 razy zawitaliśmy do krakowskiego centrum wspinaczkowego.
 • jako drużyna MDP rozgrywaliśmy pojedynki w bumper ballu, zawitaliśmy na kręgielni i w parku trampolin oraz braliśmy udział w grze terenowej.
 • swoją wiedzę z zakresu pożarnictwa poszerzyliśmy podczas wizyty w sądeckiej jednostce Państwowej Straży Pożarnej czy mysłowickim Muzeum pożarnictwa.
 • dzięki uprzejmości Dyrektor GOPS-u w Wojniczu braliśmy udział w dwóch seminariach dot. bezpieczeństwa połączonych z koncertami Łukasza Zagrobelnego i Rafała Brzozowskiego.
W sumie wyjeżdżaliśmy wspólnie 20razy, a każdy z tych wyjazdów był dla nas – uczestników bezpłatny – zapytacie Państwo jak to możliwe?
Oprócz przygotowywania się do zbiórek nasze Opiekunki starają się pozyskać środki zewnętrzne na funkcjonowanie naszej MDP. Przez te 5 lat jako OSP zrealizowaliśmy 5 projektów w ramach programu Równać Szanse, pokrótce postaramy się przybliżyć idee każdego z nich:
 • w 2014 roku realizowaliśmy projekt Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa, gdzie wiodącym tematem było promowanie bezpiecznego stylu życia, w ramach projektu zakupiliśmy fantoma, a uczestnicy przeprowadzili 16 prezentacji dot. Bezpieczeństwa w szkołach i przedszkolach gminy Wojnicz
 • rok 2015 upłynął pod hasłem „Jesteśmy!Działamy! Zmieniamy!”, tu osią projektu był patriotyzm, podczas 10 akacji przygotowanych przez nas – uczestników projektu chcieliśmy pokazać, że aktywny udział młodzieży w życiu „Małej Ojczyzny” może być też aktualnym przykładem patriotyzmu. Projekt pozwolił nam na zakup gier planszowych, które umiliły nam nie jedną wspólną zbiórkę, a przede wszystkim na przeprowadzenie: Turnieju koszykówki, akcji porządkowania Wojnicza, konkursu plastycznego, czy wieczorku karaoke dla wojnickich seniorów.
 • w kolejnym roku nasza drużyna zrealizowała dwa projekty w ramach programu Równać Szanse. Pierwszym z nich był projekt Moc Doświadczeń, w którym tematem wiodącym były nauki ścisłe, a rezultatami- szereg prezentacji w wojnickich szkołach oraz dzień Młodego Naukowca, w którym wzięło udział ok. 150 osób.  Drugi projekt to Be fitktóry koncentrował się na zagadnieniach związanych ze zdrowym trybem życia, tutaj finałem projektu był przygotowany przez nas Maraton ZUMBY, w którym wzięło udział ok. 60 osób.
 • Ostatni z projektów Młodzi Planują, Organizują i Reklamują pozwolił nam pozyskać fundusze na stworzenie strażackiego monidła, przygotowanie balu małego strażaka, w który wzięło udział ok 60 dzieci oraz stworzeniu profesjonalnego filmu dot. naszej jednostki.
Warto dodać, ze dzięki powyższym projektom- czwórka z nas: Krystian, Monika, Wiktoria i Gaba wzięła udział w tygodniowym szkoleniu Młodzieżowych Liderów Równać Szanse w Warszawie, nawiązała nowe kontakty, a przede wszystkim otrzymała sporą dawkę wiedzy dot. liderowania i współpracy w grupie.
Podsumowując nasze opiekunki w ciągu 5 lat pozyskały w sumie 53 100. zł, które zostały przeznaczone na nasze umundurowanie, sprzęt i organizacje wycieczek.
Jeżeli już mówimy o całej historii MDP to nie sposób tutaj nie wspomnieć o największym sukcesie naszej drużyny – w 2016, wzięliśmy udział w Ogólnopolskim konkursie pt. „Najlepsi z najlepszych” na najlepszą drużynę MDP i jej Opiekuna, spośród nadesłanych prac, wybrano 3 najlepsze, a jedną z nich była praca podsumowująca dokonania naszej drużyny.